pokročilých hráčov na klávesové nástroje
pedagógov a korepetítorov
študentov stredných a vysokých škôl s hudobným zameraním, ktorí sa chcú oboznámiť s hrou na čembalo v komornej i sólovej hre
predchádzajúce skúsenosti v hre na čembalo nie sú podmienkou
Aktívni účastníci si prinesú repertoár na ktorom chcú pracovať
170€ pre aktívnych účastníkov
100€ pre pasívnych účastníkov
nezahŕňa stravu a ubytovanie
Čembalový kurz pozostáva z aktívnej a pasívnej časti.
V rannom bloku sa budeme venovať štúdiu repertoáru nemeckej hudby 17. a 18. storočia, ktorej kontrapunkt je ovplyvnený francúzskym tancom a talianskou improvizáciou.
Zameriame sa na Bachovo dielo, ktoré syntetizuje tieto rozmanité vplyvy, a na predchodcov ako: Froberger, Böhm, Buxtehude, Fischer atď.
Požadovaná úroveň: vedieť zahrať Bachovu invenciu alebo krátke prelúdium.
Okrem špecifík čembala (artikulácia, technika, úder) si precvičíme sprievodné techniky na podporu flautových súborov a hru s dvoma čembalami.
Účastníci sú prakticky zapojení do vypracúvania zadaní a riešenia malých úloh pri témach ako úvod do sprievodu basso continuo, alebo improvizácia okolo generálneho basu, ornamentácia – rozdiely v európskej hudbe, analýza partitúr – osobitosti starých notových zápisov v rôznych obdobiach, údržba a ladenie nástroja.
Poobedia sú venované praktickej časti, otvoreným hodinám, kde aktívni účastníci pracujú s lektorom na vopred pripravených partitúrach za účasti pozorovateľov - pasívnych účastníkov. Na tejto úrovni tiež dochádza k prepájaniu čembala s flautou a nácviku spoločných skladieb v komorných zoskupeniach hráčov.
Vyvrcholením Flautokruhov je koncert flautového ansámblu spolu s vybranými účastníkmi čembalových tried, lektorov a hudobných hostí.
Účastníci v závere obdržia osvedčenie o absolvovaní kurzu.
Tento rok bude pre aktívnych účastníkov kurzu k dispozícií výnimočný majstrovský nástroj, ktorý je v súkromnej zbierke a verejnosti býva predstavený len zriedka. Bude to flámske dvojmanuálové čembalo podľa Joannes Ruckers, Antwerpen 1616 (originál sa nachádza v súkromnej zbierke v Paříži) z čembalovej dielne špičkových nástrojárov Jan Bečička & Stanislav Hűttl, dokončený v apríli 2025 na objednávku majiteľky.
Ide o veľké koncertné čembalo, ktoré má krásny flámsky charakter a zaujímavé dispozičné možnosti (rozšírená dispozícia 3×8’, 1×4’, lutna). Registre 4’a hlavná 8’ hrajú na spodnom manuáli, obe vedľajšie 8’ a lutna hrajú oddelene/nezávisle alebo spoločne na hornom manuáli. To dáva nástroju bohaté možnosti v registrácií a zvukovo nezameniteľný charakter. Využite jedinečnú príležitosť zahrať si na tomto unikáte, ktorý je vhodný nielen k interpretácií starej hudby, ale vyniknú na ňom i originálne kompozície 20. storočia či súčasná klasická hudba.
Technické parametre:
tónový rozsah FF – f3, transpozícia 415/440 Hz, 61+1 znelých tónov, registre s rozšírenou dispozíciou 3×8′, 1×4′, lutna, rozmery 232x94x28 cm, korpus lipa, dno smrek, rezonančná doska smrek Val di Fiemme, dvojmanuálová klaviatúra 61 tónov – celé tóny slivkový poťah, poltóny slivka potiahnutá ebenom, drevené trsacie stĺpiky s delrinovými plektrami, ostrunenie železo a červená a žltá mosadz. Pasívni účastníci môžu byť prítomní ako pozorovatelia.
PROGRAM MINI
Ak ste žiaci ZUŠ alebo ak ako učitelia zvažujete ukázať svojim žiakom čembalo a aspoň stručne ich zoznámiť s týmto nástrojom, v rámci majstrovských kurzov ponúkame aj Program MINI, kde sa v trvaní jedného bloku náš lektor bude venovať deťom a skladbám, ktoré si pripravili počas svojho štúdia na ZUŠ. Odporúčame 1–2 jednoduché barokové a ranoklasicistné skladby alebo moderné skladby 20. storočia, kde nie je požadovaný pedál a príliš veľký tónový rozsah. V prípade menších žiakov a ešte nedostatočnej úrovne komunikácie v cudzom jazyku (angličtina alebo francúzština) bude na hodinách prítomný aj pedagóg – tlmočník.
Nedeľa
14.00 -15.30 príchod, registrácia
od 14.00 ubytovanie na Skautskom dome
15.45 - 17.45 privítanie, organizačné pokyny, delenie do skupín , distribúcia notového materiálu
18.00 - 20.00 večera, spoločná prechádzka
Pondelok - Piatok
8.00 - 8.45 raňajky
9.00 - 10.30 prvý ranný blok pasívna časť, prednášky
prestávka
11.00 - 12.30 druhý ranný blok aktívna časť, praktické úlohy, improvizácia
obedná prestávka
14.00 - 17.00 popoludňajší blok praktická časť, otvorené hodiny, nácvik s flautovými ansámblami
18.00 večera
Piatok:
15.00 - 17.00 generálna skúška na koncert v Kostole sv. Kataríny
18.00 - 19.00 Záverečný koncert v Kostole sv. Kataríny
19.00 - 20.00 záverečný raut pre účastníkov, priaznivcov a rodičov
20.00 odchod účastníkov workshopu